Tenismenul moldovean Radu Albot, fericit alături de fetița sa

-
//
28.06.2023

Radu Albot este foarte aproape să se califice pe tabloul principal al turneului de Mare Șlem de la Wimbledon.

mamaplus

Tenismenul din Republica Moldova a acces în ultimul tur al calificărilor, după ce a dispus de Johannus Monday din Marea Britanie, transmite moldova1.md.

Albot a pierdut primul set cu 3-6, după care și-a revenit și le-a câștigat pe următoarele două, scor 7-6, 6-2. Victoria nu este una surprinzătoare, dacă ținem cont că Albot se află pe locul 106 mondial, iar Monday este pe locul 573 în clasamentul ATP.

După ce s-a calificat în runda următoare, Radu Albot s-a bucurat alături de fetița sa. Aceasta a zburdat pe iarba de la Wimbledon, iar comentatorii englezi au savurat aceste momente.

„Nu am început grozav, însă mi-am revenit. Cred că momentul de cotitură în această partidă a fost al doilea set și faptul că mi-am adjudecat tie-break-ul. Deja în setul trei am jucat mult mai relaxat”, a afirmat după partidă Albot.

Pentru un loc pe tabloul principal, Radu Albot se va confrunta cu brazilianul Felipe Meligeni Alves. Sud-americanul are 25 de ani și se află pe locul 134 în clasamentul mondial.